*** Polecamy ***

Ochronna rola regularnej aktywności fizycznej

Wpływ wysiłku
Badania epidemiologiczne i eksperymentalne identyfikują różnorodne mechanizmy biologiczne, pomocne w wyjaśnianiu obserwowanych korzyści z aktywności fizycznej oraz dobrej sprawności układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego w odniesieniu do choroby wieńcowej. Można je podzielić w następujący sposób:
skutki przeciwmiażdżycowe
skutki przeciwzakrzepowe
zmiany czynności śródbłonka
zmiany czynnościowe w układzie autonomicznym
skutki przeciwniedokrwienne
skutki antyarytmiczne.

Jakość i wielkość wysiłku konieczna do osiągnięcia korzyści
Do osiągnięcia korzyści prawdopodobnie konieczne jest pewne progowe natężenie wysiłku, mimo że dokładna wysokość tego progu nie jest znana i może być różna u różnych osób. Chociaż na podstawie dostępnych informacji nie można wyznaczyć progu, to większość ćwiczeń opisywanych w doniesieniach, wiążących je z korzystnym wpływem na stan zdrowia, ma przynajmniej umiarkowane natężenie, tak jak szybki spacer. Zatem wydaje się, że wysiłek fizyczny mający korzystne działanie nie musi mieć dużego natężenia; całkowita wielkość aktywności jest ważniejsza dla zdrowia niż wykonywanie bardzo intensywnych ćwiczeń.
Zagrożenia związane z wysiłkiem
Wysiłek fizyczny niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia. Chociaż wiele czynników wpływa na ryzyko związane z wysiłkiem, to do trzech najważniejszych należą: wiek, obecność choroby serca i natężenie wysiłku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz