*** Polecamy ***

Wysiłek fizyczny Cechy Zapobigawcze

Podstawową rolę w zapobieganiu miażdżycy odgrywa zdrowy styl życia polegający na:
zaprzestaniu palenia papierosów,
zmniejszeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych i soli,
zmniejszeniu spożycia alkoholu,
zwiększeniu aktywności fizycznej.
Duże znaczenie ma wysiłek fizyczny w chorobach układu krążenia i tzw. zespole polimetabolicznym w skład którego wchodzi miażdżyca, cukrzyca, otyłość i nadciśnienie tętnicze. Tak więc,

Wysiłek fizyczny:
zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu,
zapobiega nadciśnieniu tętniczemu,
zapobiega nagłemu zgonowi w chorobie niedokrwiennej serca,
zapobiega cukrzycy insulinoniezależnej,
zapobiega otyłości,
jest konieczny do rehabilitacji schorzeń kardiologicznych,
zapobiega żylakom kończyn dolnych,
zapobiega chorobie Burgera,
zapobiega niedokrwistości pokrwotocznej i zaburzeniom z niedoboru żelaza.
Już Wojciech Oczko, medyk z XVI wieku, doceniał rolę wysiłku fizycznego, stwierdzając, że: ,,Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.
Aby wysiłek fizyczny przynosił korzyść zdrowotną, musi on zwiększać normalny wydatek energetyczny o 2 tys. kcal tygodniowo. Zdaniem Kennetha Coopera, twórcy systemu aerobik, dystans 20- kilometrowy tygodniowo przebiegany w czterech porcjach po 20-30 minut może być uważany za dawkę optymalną. Optymalną porcję ruchu mogą też zapewnić stosowane 3-4 razy tygodniowo 45- minutowe dawki aerobiku. Jednak uniwersalny model treningu to zasada 3 x 30 x 130, czyli należy trenować trzy razy w tygodniu, z tym, że co najmniej 30 minut każdego treningu powinno odbywać się przy intensywności tętna około 130.
Należy także pamiętać, że prócz bezpośredniego wpływu na narząd krążenia i szereg innych układów, systematyczny trening poprawia funkcje psychiczne człowieka. Przejawia się to lepszym nastrojem, łagodzeniem stanów lękowych i depresyjnych, poprawą pamięci i neutralizowaniem dolegliwości związanych ze stresem.
Wysiłek fizyczny jest konieczny w rehabilitacji schorzeń kardiologicznych. Regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają w dużym stopniu zapobiegać powtórnym zawałom serca i udarom mózgowym.Istotny wpływ na sprawność fizyczną człowieka mają używki. Wyniki badań wskazują, że palenie papierosów powoduje osłabienie sprawności porównywalne z pięcioletnim okresem starzenia się organizmu. Można więc stwierdzić, że np. 50-letnia kobieta paląca papierosy posiada sprawność fizyczną 55-letniej, niepalącej. Analiza wpływu alkoholu na sprawność fizyczna wykazała, że konsumpcja taka jest porównywalna z 2-3 letnim okresem starzenia się ustroju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz