*** Polecamy ***

Wysiłek FIZYCZNY a Układ Krążenia

Niewątpliwie wysiłek fizyczny ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka, co zostało dokładnie udokumentowane, zwłaszcza w działaniu na układ krążenia. Stwierdzono, iż pod wpływem wysiłku fizycznego zachodzą określone zmiany morfologiczne we krwi. Uboga aktywność ruchowa powoduje zmniejszenie ilości krwi krążącej i zmniejszenie liczby czerwonych krwinek. Konsekwencją tego jest ograniczona wielkość pułapu tlenowego, co powoduje obniżenie wydolności fizycznej i upośledzenie organizmu człowieka. Optymalna aktywność ruchowa przyczynia się do zwiększenia liczby erytrocytów i podwyższenia pułapu tlenowego. Wzrasta też ilość hemoglobiny w krwinkach. Praca fizyczna i ćwiczenia o charakterze dynamicznym, wykonywane w pozycji pionowej, wpływają usprawniająco na krążenie obwodowe. Praca nóg podczas chodzenia i biegania dostarcza przeszło 30 % energii niezbędnej do przemieszczania krwi w kierunku serca.
Regularny trening zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę i jej powikłania oraz sprzyja długowieczności człowieka. Systematyczna aktywność fizyczna działa korzystnie na układ krążenia bezpośrednio i pośrednio poprzez wpływ na gospodarkę węglowodanową, tłuszczową oraz na zjawisko krzepnięcia i fibrynolizy. Fibrynolizą określa się sekwencję reakcji biochemicznych powodujących rozpuszczanie skrzepów krwi. Utrzymanie krwi w stanie płynnym wymaga bowiem równowagi między procesami krzepnięcia i fibrynolizy.
Optymalny trening fizyczny, aby miał korzystny wpływ na układ krążenia musi obejmować duże grupy mięśniowe. Natomiast jego intensywność powinna nieco przewyższać wysiłek, do którego trenujący jest już zaadoptowany. Podstawową jednak cechą optymalnego treningu jest systematyczność. W efekcie systematyczności ćwiczeń fizycznych, układ krążenia człowieka pracuje ekonomicznie, ponieważ w spoczynku objętość wyrzutowa serca jest mniejsza a częstość skurczów serca rzadsza. Natomiast po wysiłkach, przyspieszenie akcji serca jest mniejsze, podczas gdy ilość przepompowanej krwi zdecydowanie wzrasta, w porównaniu z osobą niewytrenowaną.
Poprzez trening obniża się skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze, zwalnia się praca serca, zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne serca, ułatwiony jest dopływ krwi żylnej do serca, zwiększa się transport tlenu do tkanek, obniża się poziom LDL (cholesterol,,zły”) oraz trójglicerydów, zwiększa się zawartość HDL (cholesterol,,dobry”), zwiększa się aktywność dysmutazy ponadtlenkowej, zwiększa się tolerancja glukozy, wrażliwość receptorów insulinowych oraz aktywność fibrynolityczna osocza.
Najważniejszym problemem zdrowotnym w Polsce są choroby układu krążenia. Stanowią one przyczynę około 54% wszystkich zgonów. Ostatnio zarejestrowano w Polsce około 1 mln zachorowań na miażdżycę, 100 tys. zawałów serca i 65 tys. udarów mózgowych. Miażdżyca tętnic wieńcowych serca stanowi w Polsce główną przyczynę nadumieralności mężczyzn, którzy żyją 9 lat krócej od kobiet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz